Nemzedékről nemzedékre |
|
2011.07.13. 10:35 |
A művészi inspiráció kölcsönkapott ajándék – állítja a hétvégén kitüntetett Gárdonyi Zsolt református orgonaművész, zeneszerző, zenetudós.
A cikk folytatását a Parókia Portálon olvashatják ide kattintva.
|
Határon túli orgonakoncertek és hírek menüponttal kapcsolatos változások |
|
2011.07.12. 16:43 |
Tisztelt Olvasóink!
Mivel a határon túli orgonás hírek és koncertek szerkesztéséhez nem találtunk segítséget, illetve az oldal olvasási statisztikájából úgy láttuk, hogy ezek a menüpontok nem látogatottak, ezen menüpontok szerkesztését illetve frissítését a mai naptól nem folytatjuk. Köszönjük a megértést!
Szerkesztők
|
100 éves a balatonkenesei református templom orgonája |
|
2011.07.12. 16:20 |
Az alábbiakban Sipos Csaba zenetanár, a balatonkenesei református gyülekezet kántorának a www.balatonkenese.eu oldalon megjelent írását olvashatják.
"Nagyon figyelmes és kedves szokás, amikor a városok, községek polgármesterei egy csokor virággal és jókívánságokkal keresik fel településük legidősebb polgárát születésnapjukon.
A jeles történelmi események évfordulóin ünnepség keretében tisztelgünk a hősök előtt, s emlékezünk, gyakran versekkel, jelenetekkel fel is idézzük a történteket.
Ha igényes az összejövetel, még talán a történelmi tanulságok levonására is sor kerül. Aztán hogy tanulunk- e belőle vagy sem, az már más kérdés. Igen ám, de mi van akkor, amikor egy hangszer az ünnep tárgya? Mit jelenthet ez egy kétkezi munkából hazatérő, holtfáradt, a családját fenntartani próbáló embernek, akinek legkisebb baja is nagyobb, minthogy orgonaregiszterek hangzásában vagy éppen Kodály négyes hangzataiban gyönyörködjön? S mit jelenthet egy településnek, amelynek egy országos válság után szintén sürgősebb dolgai is vannak? Ilyen s ehhez hasonló kérdések járkáltak a fejemben, amikor egy borongós vasárnap délelőtti istentiszteleten az orgonánál ülve a templomban jelenlévő „hatalmas embertömeget” figyeltem.
|
Liszt orgonaművei – zenés elmélkedések Veszprémben |
|
2011.06.30. 10:38 |
Templomi koncertsorozat kezdődött Veszprémben Liszt Ferenc összes orgonaművének bemutatására, a zeneszerző születésének 200. évfordulója alkalmából.
Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója sokakat megmozdított az egyházzenei életben is, hiszen a jeles zeneszerző, zeneművész életútját végigkísérte, áthatotta a vallás, műveit keresztény lelkület járja át, orgonaművei pedig bensőséges elmélkedések, szakrális imádságok. A veszprémi templomi koncertsorozat szervezése Rostetter Szilveszter orgonaművész, a veszprémi Árpád-házi Szent Margit-templom orgonistája és karnagya, az egyházmegyei kántorképző vezetőjének nevéhez fűződik.
A nagyszabású kezdeményezést az érsekség és a városi művelődési központ támogatásával szervezték meg. Hazánkban Virágh András és Szotyori Nagy Gábor orgonaművész vállalkoztak hasonló koncertsorozatra a Budapesti Belvárosi Főplébániatemplomban, illetve az ország különböző templomaiban Liszt, a keresztény gondolkodó címmel.
|
Nagyalásony: új orgona |
|
2011.06.30. 10:36 |
Hosszú hónapok előkészítő munkája után, a Nagyalásony - Dabrony - Nemesszalóki Társult Evangélikus Egyházközség örömmel számolhat be, hogy az Evangélikus Egyházzenei Bizottsághoz beadott új orgona beszerzéséről szóló pályázata sikerrel járt.
A gyülekezet 1.300.000 Ft pályázati pénzből, valamint Nagyalásony Község Önkormányzata, illetve a Veszprémi Evangélikus Egyházmegye segítsége révén elhozhatja Finnországból a nivalai gyülekezet által, a nagyalásonyi gyülekezet számára felajánlott, 1970-ben készült két manuálos, hét regiszteres hangszert.
A hangszer igazi ékszerdoboza lesz gyülekezetünknek, és falunknak! Ha Isten segíti a hangszer hazaszállítását, akkor akár már augusztus végével meg is szólalhat a csodálatosan szép és izgalmas hangzású újjáépített orgona a nagyalásonyi evangélikus templomban.
Forrás: www.nagyalasony-online.hu - Pongrácz Máté beosztott lelkész
|
Karorgonát kapott a budapest-terézvárosi plébániatemplom |
|
2011.06.26. 18:02 |
2011. június 12-én, pünkösdvasárnap a 10 órás nagymise keretében áldotta meg dr. Horváth Zoltán tb. kanonok, plébános a budapest-terézvárosi templom karorgonáját.
A hangszer a Rieger-orgonagyár 372-es számú műve, mely 1892-ben az akkori Osztrák-Sziléziában, Jägerndorfban készült (ma Csehország, Krnov), s melyet akkor a dunakeszi plébániatemplomban állítottak fel. Az egymanuálos-pedálos, mechanikus kúpládás, 9 regiszteres, két kombinált változattal épített műemlék orgona közel változatlan állapotban 2010-ig szolgált eredeti helyén. Időközben jelentősen kibővítették a dunakeszi templomot, ezért a megnövekedett igények ellátásához az egyházközség új orgona építését határozta el, a régi hangszert pedig ingyenesen felajánlotta további használatra más helyszínen.
Az orgonát végül a terézvárosi egyházközség fogadta be, s azt Varga László taksonyi orgonaépítő újította meg és állította fel a templom szentélyének bejárata mellett. Így új funkciót kapott, hiszen — a templom karzatán lévő nagyorgonát kiegészítve — ezentúl karorgonaként működik a templomban. A szekrényt Bagi László faszobrász-restaurátor javította ki és színezte Tóth Tamás építész elképzelése alapján, aki az orgona elhelyezését is megtervezte. Ezzel a templom olyan hangszerhez jutott, mely a helyi liturgikus zenei szolgálatból régóta hiányzott, nemcsak a hétköznapi temetési misékhez, hanem a vasárnapokon gyakran a szentély mellett éneklő szkóla kíséréséhez is. (Az orgona a templomban gyakori koncertek hasznos segítője is lehet.) A pünkösdi szertartáson a Capella Theresiana Liszt Missa Choralisát énekelte (vez. Merczel György), a kórusmű orgonakíséretét a karorgona látta el, továbbá a be- és kivonulásra, felajánlásra és áldozásra az új hangszeren Liszt kisebb művei szólaltak meg (Excelsior, Praeludium, Offertorium, Andante religioso, orgonán közreműködött Enyedi Pál).
A cikk a Nagy Szent Teréz-plébánia tudósítása alapján készült.
|
Orgonaszentelés Kővágótöttösön |
|
2011.06.11. 08:09 |
Az opus 4-es Angster-orgona restaurálása alkalmából 2011. június 12-én Pünkösdvasárnap ünnepélyes orgonaszentelést tartanak Kővágótöttösön. A program keretében Hajdók Judit orgonaművész 13 órai kezdettel „Magyarország legszebb orgonái” címmel vetített képes előadást tart a Kultúrházban, majd a 14.30 órakor kezdődő szentmisét követően orgonakoncertet ad a műemléktemplomban.
A képen az Angster-orgona eredeti homlokzati rajza látható.
|
22. Budapesti Bach-hét |
|
2011.06.06. 11:31 |
Mai nappal veszi kezdetét a Pesti Evangélikus Egyház, a Deák téri Egyházközség és a Magyar Bach Társaság szervezésében a 22. Budapesti Bach-hét.
A Bach-hét művészeti vezetője Dr. Kamp Salamon Liszt Ferenc-díjas karnagy, országos egyházzenei igazgató.
A rendezvénysorozat fővédnöke: Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter
Az idei Bach-hét keretében három orgonaestre kerül sor, június 7-én kedden Konja Voll, 11-én szombaton pedig Zászkaliczky Tamás ad hangversenyt.
Csütörtökön, június 9-én Finta Gergely és Mekis Péter orgonaművészek előadásában elhangzik Bach 18 lipcsei korálja. Ebben a teljes formában nagyon ritkán hallható ez a különleges sorozat, amely Bach korábbi éveiben született és a szerző által különösen megbecsült 18 korálfeldolgozás Lipcsében átdolgozott változatát tartalmazza.
A 22. Budapesti Bach-hét teljes műsora ide kattintva tekinthető meg.
|
Szabó Balázs első díjat nyert a nürnbergi ION orgonaversenyen |
|
2011.05.30. 12:48 |
Németország legrangosabb és legnagyobb múltra visszatekintő orgonafesztiválja (Internationale Orgelwoche Nürnberg ION) idén ünnepli fennállásának 60. évfordulóját. Az orgonaverseny egykori győztesei mára Európa vezető orgonistái, akik szinte kivétel nélkül nürnbergi díjukkal alapozták meg karrierjüket. Különös öröm, hogy a 2011-es Liszt évben, a verseny történetében először ítéltek oda első díjat magyar orgonistának.
Liszt Ferenc születésének 200 éves jubileuma alkalmából a verseny programjában központi helyet foglaltak el a magyar zeneszerző művei. A hattagú nemzetközi zsűri három fordulón keresztül teljes anonimitásban értékelte a versenyzők muzikalitását, technikai felkészültségét és rátermettségét. A versenybe beválogatott 14 orgonistának 300 év orgonazenéjével, három különböző orgonával, de leginkább a korlátozott felkészülési idővel kellett megküzdenie. A 200 éves és 60 éves kettős évforduló a verseny történetében egyedülálló eredményt hozott: a zsűri két első díjat adott ki, a második és harmadik díjat nem ítélték oda. A két első díjazott, Szabó Balázs és Sebastian Küchler-Blessing a Sankt Sebald templomban rendezett közös hangversenyét a Bajor Rádió egyenes adásban közvetítette. Szabó Balázs leginkább Liszt-interpretációjával és Ligeti Hungarian Rockcímű művéből készített orgonaátiratával bűvölte el a közönséget. A verseny győztesei a legrangosabb európai fesztiválokra kaptak koncertfelkéréseket, többek között Bécs, Ottobeuren, Freiberg, Zürich és Schwerin világhírű orgonáin.
Szabó Balázs orgonaművész diplomáját Budapesten, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerezte, majd ezt követően Németországban és Olaszországban tanult tovább. 2010-ben kapta meg az orgona mestere címet a würzburgi Zeneművészeti Főiskolán prof. Dr. Christoph Bossert irányításával, Rómában és Trossingenben pedig az OrganExpert orgonaszakértői képzést zárta sikerrel. Több nemzetközi orgonaverseny díjazottja, Miskolc Város Nívódíjasa, Junior Prima-díjas. Szabó Balázs vezetésével indul 2011 szeptemberében a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen az orgonaszakértő-képzés. A budapesti közönség november 23-án hallhatja játékát a Művészetek Palotájában, ahol mesterével, Christoph Bosserttel Liszt és Bach műveiből ad közös hangversenyt.
Forrás: mupa.hu
|
Da Capo Al Fine - non-stop hangverseny Johann Sebastian Bach orgonaműveiből |
|
2011.05.30. 12:03 |
Az alábbiakban a Balatonboglári Orgonáért Alapítvány felhívását tesszük közzé:
"Bach összes, Liszt ráadással
Békéscsaba, Budapest, Debrecen, Eger, Győr, Miskolc, Pannonhalma, Pécs, Székesfehérvár, Szeged, Vác, Veszprém közép– és felsőfokú zenei intézményeiből érkezik június 17-én Balatonboglárra 12 orgonaművész és 40 tehetséges tanítvány, akik vállalták, hogy a római katolikus templom orgonáján megszólaltatják Bach összes művét.
A hangverseny méltó utóda lesz a két évvel ezelőtt, az új orgona átadásakor szervezett maratoni koncertnek. A „zenepatak” most is hasonlóan hosszan folyik majd, de ezúttal nem az idő, hanem a teljesség lesz a rekord: az eddig ismert, háromszáz darabból álló Bach életmű egy előadási nap keretében szólal meg. A koncert egyben különleges tisztelgés a 200 éve született Liszt Ferenc előtt is, hiszen befejezésül Szamosi Szabolcs az ő B-A-C-H Preludium és Fugáját szólaltatja meg.
A művésztanárok közül a legtöbbet Bednarik Anasztázia, Sztahura Ágnes, és Varga Petra vállaltak az előadásból. Ők hárman a kb.22 órás zeneanyagból mintegy nyolc órát játszanak a két manuálos, 30 regiszteres hangszeren.
A tervek szerint június 17-én péntek 15 órától - a technikai szünetektől függően - szombat kb.16.00 óráig tart a műsor. Bár két évvel ezelőtt is volt maratoni résztvevő a hallgatóság soraiban, de az idén azokra is gondolnak, akik csak egy-két órát, vagy egy délelőttöt, esetleg délutánt szentelnek a művészetnek, A teljes koncertre szóló jegy 1500, a napszak jegy - péntek délutánra, szombat délelőttre vagy délutánra - 1000, a „behallgató jegy” péntek - 19 órától 23 óráig - 500 forint lesz. A koncert éjszakáját péntek este 11-től, szombat reggel 7-ig belépti díj nélkül élvezhetik végig az orgonamuzsika kedvelői.
Szeretettel várjuk a zeneszerető közönséget!
Balatonboglári Orgonáért Alapítvány
További információ: Lubics László
06/30/4334-662 - lubics@mail.datanet.hu
A részletes műsor ide kattintva tölthető le."
Forrás: www.balatonboglar.hu
|
Orgonaavató szakmai nap a debreceni Szent László Domonkos-rendi templomban |
|
2011.05.14. 17:07 |
Az alábbiakban a debreceni Szent László Domonkos-rendi templomban (Debrecen, Füredi út 6.) 2011. május 21-én megrendezésre kerülő szakmai nap programját közöljük:
Szakmai nap programja:
8.00 – 9.00 Érkezés, regisztráció, az orgona kipróbálása
9.00 – 14.00 Szilágyi Gyula (Spanyolország) orgona-mesterkurzusa - A kurzuson való részvétel aktív és passzív jelentkezők számára egyaránt ingyenes! Aktív részvétel esetén előzetes jelentkezés szükséges a következő elérhetőségeken:
Sárosi Dániel, tel.: +36-30-289-5597, e-mail: sarosid@gmx.de
Minden érdeklődőt szeretettel várnak!
14.00 – 15.00 Lencsevégen a „Hangszerek Királynője” - Válogatás Golarits Géza fotóművész orgonafotó gyűjteményéből
15.00 – 16.00 A debreceni Szent László templom új orgonája az orgonaépítők szemével - Beszélgetés Faragó Attila orgonaépítővel
16.00 -17.30 Dél-német orgonaút - Beszámoló a Budapesti Zeneművészeti Egyetem 2010. szeptemberi szakmai körútjáról - Előadja: Szabó Gergely orgonaépítő
18.00 – 19.00 Orgonaavató szentmise Celebrálja: Barna Ferenc Máté OP a Domonkos Rend magyarországi tartományfőnöke Orgonál: Kovács Szilárd orgonaművész a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának orgonatanára
19.00 Orgonahangverseny
Közreműködnek:
Czabán Angelika – énekművész
Szilágyi Gyula (Spanyolország) – orgonaművész
Dr. Karasszon Dezső – orgonaművész a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának orgonatanára
Kovács Szilárd – orgonaművész a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának orgonatanára
Sárosi Dániel – orgonaművész a Debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola orgonatanára
Forrás: Sárosi Dániel orgonaművész
|
Liszt és a ferencesek |
Forrás: fidelio.hu - Végh Dániel riportja |
2011.05.13. 19:39 |
A bicentenáriumi évben a Pesti Ferences templom nagyszabású egyházzenei sorozattal állít emléket a Liszt és a ferencesek kapcsolatának. Liszt orgonaműveiről és a programokról Deákné Kecskés Mónikát, a templom egyházzenei igazgatóját kérdeztük.
- Május 14-i „A ferences Liszt" című orgonaestjén Liszt ferencesekkel kapcsolatos művei szólalnak meg. Az Assisi Szent Ferenc a madaraknak prédikál és a San Francesco esetében beszédes a kapcsolódás, de mi a helyzet a Hosanna, a Szent Erzsébet legendája és a nagyszabású Ad nos, ad salutarem undam esetében?
- A Hosanna Liszt saját, eredetileg bariton szólóra, majd harsonára és orgonára feldolgozott művének átirata, melynek szövege azonos Szent Ferenc Naphimnuszának szövegével. A Szent Erzsébet legendája magyar ferences szentnek: Árpádházi Szent Erzsébetnek állít emléket. Az átirat Liszt azonos című oratóriumának bevezetője alapján Carl Müller-Hartung tollából való. Érdekessége, hogy a mű pesti bemutatóját Liszt ferences habitusban vezényelte. A fentiekhez hasonló direkt kapcsolatot nem lehet találni Poverello (Isten szegénykéje, azaz Szent Ferenc) személye és Liszt 1850 telén komponált, háromrészes orgonaműve között. Az Ad nos Meyerbeer A Próféta című operájának témájára komponált fantázia és fúga. Jóllehet Lisztet valószínűleg a dallam és nem szöveg foglalkoztatta, mégis, érzek kapcsolatot a mű témája és Szent Ferenc küldetése között. A dallam tulajdonképpen egy régi zsidó ének, amit Meyerbeer gyermekkorában hallott, majd az operában egy 1530 körüli anabaptista szöveggel („Hozzánk, az üdvöt adó vízhez jöjjetek el újra, ti nyomorultak") ruházott fel. Ferenc küldetése is hasonló volt a korában. Lisztnek egyébként nem sokkal több Szent Ferenchez vagy ferences szenthez kapcsolódó műve van, csak az átiratok száma és jellege variálódik.
|
Új orgonát avatnak a budaörsi római katolikus templomban |
|
2011.05.12. 14:41 |
Nemsokára újra erőteljes orgonaszó hangzik majd fel a katolikus templomban. Az új orgona építése 2007-ben indult, Paulus Frigyes budaörsi mester műhelyében. A kivitelezést Kovács Szilárd orgonaművész tanácsai segítették, az orgonaház restaurálását pedig Fabók Lajos és csapata végezte.
A szükséges fedezetet a budaörsi önkormányzat 65 millió forinttal, az egyházközség pedig 20 millió forinttal biztosította.
Az orgona barokk hangzásvilágú, 34 regiszteres, mechanikus, 3 manuálon és pedálon. Sokféle zenemű eljátszható rajta.
A nagyközönség előtt először dr. Takács Nándor püspök atya szólaltatja meg az ünnepélyes szentmise keretében, az orgona kíséri a Werner Kórus énekét és a mise után Kovács Szilárd orgonaművész ad majd egy rövid koncertet.
Forrás: minalunk.hu
|
Új orgona a debreceni Szent László templomban |
|
2011.05.10. 10:42 |
Május 7-én szentelte fel a debreceni Szent László templom új sípos orgonáját Bosák Nándor Debrecen-Nyíregyházi egyházmegye püspöke. A hangszer Németországból érkezett adományként.
Forrás: szentlaszlo.dnyem.hu
|
Albert Miklós orgonaépítő mester és restaurátor életmű-kiállítása |
|
2011.04.15. 11:12 |
Ma, 2011. április 15-én 18 órakor nyílik meg Győrben a VOKE Arany János Művelődési Házban (Győr, Révai u. 5.) Albert Miklós orgonaépítő mester és restaurátor életmű-kiállítása.
A kiállítást megnyitja és orgonán közreműködik Ruppert István orgonaművész. A megnyitó után Albert Miklós előadást tart "A pánsíptól az Ajakregál magyar szabadalomig" címmel.
A kiállítás május 17-ig napont 10 és 17 óra között tekinthető meg.
Forrás: www.vasutasmuvhazgyor.hu
|
Pappá sem akarták szentelni, most kitüntették |
|
2011.04.12. 10:56 |
ZAMÁRDI | Püspöke 1980-ban még állami nyomásra nem akarta pappá szentelni, az évtized végén azonban már Németh Miklós miniszterelnök egyházügyi tanácsadójának kérték fel.
A cikk folytatását a SONLINE - Somogyi Hírlap oldalán olvashatják.
|
Szegeden diplomázott orgonaművészek külföldi sikerei |
|
2011.03.24. 10:39 |
Az alábbiakban egy most tudomásunkra jutott, fiatal magyar orgonaművészek sikeréről szóló hírt szeretnénk közölni:
2010. október 9-én hármas győzelmet hirdettek az olaszországi Montecchio Maggioreban. A város Dómjában megrendezett orgonaversenyen három magyar versenyző állhatott a dobogóra.
I. helyezést Nánai Mária
II. helyezést Kuzma Levente
III. helyezést Magda Dávid
ért el.
A rangos műsorokat előadó magyar versenyzők mindegyike dr.Csanádi László orgonaművész, a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara tanszakvezető főiskolai tanárának volt növendéke.
A sikerhez gratulálunk, és további eredményes felkészülést kívánunk a következő hasonló megmérettetésekre!
A következő néhány sorban bemutatjuk a fiatal művészeket:
|
Spányi Miklós orgona-mesterkurzusa Debrecenben |
|
2011.03.23. 11:20 |
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar orgona tanszak szervezésében 2011. április 29-30-án Spányi Miklós orgona-mesterkurzust tart Debrecenben a 17. és 18. századi német orgonazene témában. A kurzus előestéjén (április 28-án) 19 órakor Spányi Miklós hangversenyt ad a Megtestesülés templomban (Debrecen, Borbíró tér).
Kurzus időbeosztása és helyszínei:
Április 29.
9:00-12:00 - Nagyerdei Református templom (Bolyai u.)
14:00-17:00 - Szabadságtelepi Református templom (Faraktár u.)
Április 30. - 9:00-12:00 - Domonkos templom (Füredi u.)
A részvételi díj aktív és passzív résztvevők részére egyarán 2.000.- Ft/fő/nap, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!
A kurzuson való részvétel feltétele tovább az előzetes jelentkezés a következő elérhetőségek valamelyikén: szilardorg@freemail.hu email címen vagy a +36 70 315 1997 mobilszámon.
|
Barokk orgonahangversenyek a budakeszi római katolikus templom 100 éves Rieger-orgonáján |
|
2011.03.18. 16:11 |
Április 2-től koncertsorozattal ünneplik a Budakeszi Havasboldogasszony Plébániatemplom 16 regiszteres hangszerét, amelyet annak idején koruk legnevesebb orgonaépítői, a Rieger műhely mesterei készítettek 1910-ben.
Az orgona történetéről dr. Enyedi Pál művész urat idézzük:
A hangszer 1910-ben épült. (Ld. Solymosi Ferenc cikkét a hazai Rieger-orgonákról a Magyar Egyházzene folyóirat VIII. évf. 1. számában.) Első átalakítását az első világháború után szenvedte el, amikor a hadi célra elvitt homlokzati sípokat horganysípokkal pótolták. A következő átépítés, az elektromosítás a Mészáros-Keve-cég munkája. A barokkizálás a kor divatja volt, és az anyagi kényszer miatt legolcsóbb megoldásként a síp-levágást alkalmazták. Mindennek azonban megvannak a technikai korlátai (síp- és szálláda-méretek, a kúpláda hangzási jellemzői).
Az orgona jelenleg elektro-pneumatikus, két szabad kombinációval, hengerrel.
Az orgonaszekrény mai fehér festése alatt szép pasztellszínek rejlenek (ez jellemző volt Riegerre), ami talán az 1910-es templomfestéssel harmonizálhatott.
Szabó Lőrinc (aki hét esztendeje a templom orgonistája, a mostani koncertsorozat szervezője) elmondta: az 1761-1766 között épült budakeszi plébániatemplom orgonája a Rieger-műhely 1564. számú opusza. Ez a hangszer kis túlzással sem nevezhető nagynak, mert mindössze 16 regiszteres, de a templom páratlan akusztikája miatt, gyönyörű fényes hangján szépen bezengi az impozáns, hatalmas teret.
2011. április 2-től decemberig minden hónap első szombatján rendezik az orgonahangversenyeket, melyeken kizárólag barokk művek hangzanak majd el. Mint szervezőt, érte néhány kritika, hogy barokk hangversenyeket hirdetnek, dacára a Liszt-évnek. Elmondta: azért döntöttek így, mert ha a sorozat sikeres lesz, akkor jövőre a romantika korának orgonaműveivel folytatnák a sorozatot. Elnézve a koncertajánlókat – idén nagyon sok Liszt-mű felcsendül ország-világszerte –, valóban elkél egy kis változatosság. Fontos körülmény az is, hogy a hangszer pedálzata csak d1-ig terjed. A hangversenyeken Johann Sebastian Bach szinte összes jelentős műve felcsendül, ezek mellett más barokk szerzők művei is elhangzanak.
|
Tavaszi orgonaesték a budai kapucinus templomban |
|
2011.03.06. 09:23 |
Márciustól júniusig ismét hallgathatók koncertek a budai Szent Erzsébet (kapucinus) templom orgonáján. A kezdeményező, Lendvai István Gábor célkitűzése szerint a legifjabb (zenei szakközépiskolás) orgonisták, a már egyetemista diákok és a nemzetközi elismerésnek örvendő művész-tanárok egyenrangú előadókként lépnek fel ezeken az estéken. Műsoraikat maguk éppolyan szabadon állítják össze, mint ahogyan a legszélesebb közönség látogathatja ezeket az orgonakoncerteket. Belépti díjat nem kell fizetni, mint ahogy a támogató (neves) művészeknek sem fizet senki a fellépésért. A közönség is tudja, hogy az orgona megmentése a tét, és minden koncert után lehetőség van egy külön perselybe elhelyezni tetszés szerinti adományt az orgona karbantartásának költségeihez. Az önkéntes munka (javítás, hangolás) ugyanis nem elég; a szakszerű felújítás, javítás bizony folyamatos anyagi ráfordítást igényel. Szponzorok helyett, itt a koncerteken közreműködő művészek adják tudásuk legjavát, a felkészülés nem kis munkájával egyetemben azért, hogy ez a szép hangú hangszer megmaradjon, és továbbra is ingyenes koncerteken szolgálhassa a zeneszerető közönséget – beleértve az orgonairodalomban járatos, emellett különlegességekre is kíváncsi vájtfülűek mellett az orgonahangokkal még csak ismerkedni vágyókat is.
A kezdetek óta (2007-től) fellépett művészek: Almásy László Attila, Bartl Erzsébet (2 alkalommal), Bednarik Anasztázia (2 alkalommal), Deák László, Elekes Zsuzsanna, Horváth Márton Levente (2 alkalommal), Káli-Kullay Rita, Kárpáti József, Kecskés Mónika, Kuzsner Péter, Rostetter Szilveszter, Virágh András Gábor orgonaművészek, valamint Botos Veronika brácsaművész. A koncertsorozat kezdetéről és az orgona történetéről a szervező írt összefoglalót.
|
|