Elhunyt Koloss István, a Szent István-bazilika orgonaművésze |
|
2010.04.13. 10:07 |
Koloss István, a Szent István-bazilika orgonaművésze április 11-én 78 éves korában, 47 éves bazilikai szolgálat után tragikus hirtelenséggel elhunyt.
Koloss István 1932-ben született. A Zeneakadémián Gergely Ferenc professzor és Szelényi István tanítványa volt. 1963-ban Marcel Dupré improvizációs kurzusán, 1972-ben Fernando Germani mesterkurzusán vett részt. Magyarország nagyobb városain kívül koncertezett Ausztriában, Angliában, Finnországban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Svájcban. Több kurzust vezetett Budapesten, Győrben, a Bécsi Zeneakadémián és Ratzeburgban. 1963-tól a Szent István-bazilika orgonistája, valamint a nyári orgonahangverseny-sorozat művészeti vezetője.
Életműve jelentős hányadát egyházi kompozíciók alkotják. Művei Európán kívül is ismertek, melyekről számos CD-, rádió- és TV-felvétel készült. Zenekari kompozíciói közül két szimfóniáját, Szent Ferenc Naphimnuszára írott művét és Orgonaversenyét az Assisi Zenei Fesztiválon bemutatták – olvasható a Szent István-bazilika honlapján.
1982-ben Pro Arte Assisi díjjal és a Magyar Köztársaság lovagkeresztjével tüntették ki.
Magyar Kurír |
Tavaszi koncertsorozat a budai kapucinus templomban |
|
2010.04.09. 10:52 |
Április 11-én, vasárnap este 7 órakor hallgathatjuk meg a budai kapucinus templomban (Bp. I., Fő u. 32.) az idei nyitókoncertjét annak az orgonakoncert-sorozatnak, melyet jótékonysági célzattal évek óta fáradhatatlanul, az orgona felújítása érdekében szervez Lendvai István Gábor egyetemi hallgató és orgonista diák.
A 2010. tavaszi sorozat a sorban már a hatodik! A koncerteken eleinte főként még tanulmányaikat folytató orgonisták vagy egyházzenészek szerepeltek, de egyre nagyobb számban csatlakoztak a végzett és tapasztaltabb orgonaművészek is önzetlenül a cél megvalósításához. Olyan szólistákat láthatott már vendégül az orgonánál a Kapucinus-templom, mint: Bartl Erzsébet, Bednarik Anasztázia, Káli-Kullay Rita, Rostetter Szilveszter, Virágh András Gábor, Almásy László Attila, Horváth Márton Levente orgonaművészek, valamint Botos Veronika brácsaművész.
A fiatal, feltörekvő tehetségek mellett idén tavasszal egy-egy orgonaesttel újabb neves orgonisták állnak az ügy mellé: Kecskés Mónika és Deák László orgonaművészek, s tavalyi nagysikerű estje nyomán immár visszatérő művészként ad koncertet Bednarik Anasztázia.
Az orgonaestek a korábbiaknál több különlegességet is tartogatnak. Hat koncerten ezúttal mesterek és tanítványaik hallhatók, mivel a három neves művész itt fellépő három korábbi növendéke ma már a Zeneakadémia professzorainak irányítása alatt végzi orgonaművész-tanári tanulmányait. A közönségnek módja lesz tehát egy ilyen összefüggésben is érdekesnek ígérkező sorozat egy-egy koncertjén megismerkedni az ifjú tehetségekkel és őket a zenei tanulmányok útjára indító Mestereikkel.
Az eddigi öt koncertsorozat során összegyűlt adományokból a legsürgősebb javításokat sikerült az orgonán elvégeztetni. Ennek eredményeképpen Lendvai István Gábor és Faragó Ákos elkészíthetett egy olyan közös lemezt, amelyen ez az orgona első ízben hallható.
|
IX. Országos Orgonaverseny Salgótarjánban |
|
2010.04.08. 22:50 |
A Váczi Gyula Alapfokú Művészetoktatási Intézmény 2010. április 16-17-én Salgótarjánban rendezi meg a IX. Országos Orgonaversenyt, melyet az Oktatási és Kulturális Minisztérium hirdetett meg a zeneiskolák és alapfokú művészetoktatási intézmények tanulói részére.
A verseny helyszíne: a Váczi Gyula Alapfokú Művészetoktatási Intézmény hangversenyterme (Salgótarján, József Attila út 2/a.)
A versenybizottság elnöke: Dr. Csanádi László DLA orgonaművész, megbízott tanszékvezető, főiskolai tanár, Szegedi Tudományegyetem, Zeneművészeti Kar
A versenybizottság tagjai:
Dr. Bednarik Anasztázia DLA orgonaművész, szakközépiskolai tanár, Pikéthy Tibor Zeneművészeti Szakközépiskola, Vác
Révész László orgonaművész, szakközépiskolai tanár, Kodály Zoltán Iskola, Kecskemét
|
„Az orgona sokkal több, mint a zenei világ szatellitje” - Interjú a Notre Dame orgonaművészével |
|
2010.04.08. 21:58 |
Forrás: Pannon Filharmonikusok
Olivier Latry nem csupán Franciaország, hanem a világ egyik legelismertebb orgonistáinak egyike. 23 évesen Európa legkiemelkedőbb három orgonaművésze - Philippe Lefebvre, Jean-Pierre Leguay és Pierre Cochereau - mellett a párizsi Notre Dame orgonistájának rangjára emelték. 1995-től a párizsi konzervatórium tanára. Latry több mint ötven országban, öt kontinensen lépett már fel, önmagát a francia zene nagykövetének tartja.
A világ legjobb orgonájának tartják a párizsi Notre Dame 113 regiszteres, 5 manuálos hangszerét, melynek orgonaművésze, Olivier Latry, a francia Zeneakadémia tanára lesz a Világsztárok sorozatban április 10-én a Pannon Filharmonikusok vendége. Olivier Latryt pécsi koncertje előtt az orgonaművészet aktualitásairól kérdeztük.
|
Húsvét |
|
2010.04.03. 20:42 |
Szeretettel kívánunk minden kedves olvasónknak áldott Húsvétot!
|
Orgonabemutató a pécsi Bazilikában |
|
2010.03.31. 23:09 |
2010. április 17-én a pécsi Bazilikában kerül sor orgonabemutatóra. Különlegessége lesz az eseménynek, hogy ezúttal - az orgonabemutatók történetében először - orgonagyár üzemlátogatásra is lehetőség lesz, a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra látja vendégül az orgona iránt érdeklődőket.
A bemutató részleteiről és a részvétel feltételeiről az Orgonabarátok Köre oldalán tájékozódhatnak. |
Karasszon Dezső - a Debreceni Egyetem zeneművészeti karának orgonatanára |
|
2010.03.30. 12:22 |
A Nagyerdei Református Templom kántora anyai nagyanyját említi elsőként, ha zenei gyökereiről kérdezem. Őt még a múlt század elején, az egyik híres zongoratanár, Thomán István tanította, aki Liszt tanítványa és később Bartók tanítója volt.
– Nagymamája talán egyszerre járt Thomán Istvánhoz Bartókkal?
– Nem, nagyjából húsz évvel Bartók után tanult nála. Elmesélt abból az időből egy kis esetet. Egy alkalommal korábban érkezett az órára, és amíg várt, hogy megjöjjön a tanár, leült zongorázni. Egyszer csak hirtelen, kopogás nélkül benyitott az ajtón Thomán felnőtt lánya, de mikor meglátta, hogy ő ül a zongoránál, meglepetten megállt az ajtóban, és csak annyit mondott, hogy bocsánat, elnézést kérek, azt hittem, a papa. Ezt mindig a dicséret csúcsaként említette nagymamám. Én egyébként őt már nem hallottam zongorázni, de sokat hallgatott engem, igazított a játékomon, ebből is rengeteget tanultam. De tanítani apai nagyanyám kezdett el, ő is zongorázott. Tanítónő volt, méghozzá kántor-tanító, és református papnéként férjével együtt szolgált a templomban. Nemcsak nagyapám, hanem édesapám és édesanyám is református lelkipásztor volt, ami azt jelenti, hogy egy templom mellett, és egy templomi orgona tövében nőttem föl Tiszafüreden. Fújtattam is, meg a billentyűket is nyomkodtam, amikor tudtam, így ismerkedtem apránként a hangszerrel, és szerettem meg örökre. Diák fejjel bekerültem a Debreceni Református Kollégiumba, ott folytatódott az ismerkedés, a Zeneakadémián pedig az orgona főtárgy mellett zenetudományt hallgattam. 1976-ban friss végzettséggel kerültem ide, a nagyerdei templomba, ami akkor épült, egy évvel előtte szentelték föl. Négy évig orgona nélküli orgonista voltam, addigra épült meg a hangszer, de boldogan vártam rá, mert egy nagy kísérlet terve forgott a fejemben.
|
Olivier Latry lesz a Pécsi Tavaszi Fesztivál 2010 vendége |
|
2010.03.23. 12:14 |
2010. április 10-én 19.30 órai kezdettel a pécsi Bazilikában adnak koncertet a Pannon Filharmonikusok, Olivier Latry a Haydn C-dúr orgonaversenyben és Saint-Saëns III. (c-moll) "Orgona" szimfóniában működik közre.
A koncertről bővebb információkat a Pécsi Kulturális Központ honlapján olvashatnak.
|
A pesti Ferences templomban 2010. március 18-án megrendezésre kerülő Gergely Ferenc emléknap részletes programja |
|
2010.03.16. 07:47 |
9.30 érkezés, regisztráció
10.00 „Historizmus a modern orgonaépítészetben” előadás - Szabó Balázs
11.00 A Magyar Orgonaépítők Társaságának bemutatkozása - Paulus Frigyes, Békés Balázs
11.15 Az Orgonabarátok Civil Körének bemutatkozása – M. Kovács Edit
11.30 Orgonák a megújuló Zeneakadémián – Fassang László
11.45 Beszélgetés az előadásokról
12.30 ebédszünet
14.00 „Magyar orgonatörténet” vetítéses előadás - Hajdók Judit
15.30 szünet
16.00 „Az egyházzene helyzete Délvidéken” - Paskó Csaba
17.00 Válogatás Gergely Ferenc felvételeiből – Végh László, Kárpáti József
18.00 vacsora – szeretet-vendégség, mindenki hoz valamit és megvendégeljük egymást. Beszélgetés, ismerkedés
20.00 zártkörű orgonahangverseny a templomban. Közreműködik: Trajtler Gábor, Lozsányi Soma, Deák László és Ruppert István, valamint a Greccio kamarakórus tagjaiból alakult énekegyüttes (vez. Kecskés Mónika)
A Tovább gombra kattintva a programot összeállító Fassang László felhívását olvashatják.
|
Gergely Ferenc emlékkoncertek |
|
2010.03.11. 20:22 |
A Pesti Ferencesek 12 éve elhunyt legendás organaművész-tanárára emlékezik az orgonista-társadalom
Március 18-án Fassang László és a Deák László-Kecskés Mónika házaspár szervezésében második alkalommal rendeznek koncerttel egybekötött emlékülést a Pesti Ferences Templomban. A kezdeményezés tavaly indult azzal a céllal, hogy "Feri bácsi" szellemi örökségének emléket állítva évről-évre találkozhassanak a magyarországi orgonisták, orgonaépítők, orgonatanárok, egyházzenészek, lelkészek, orgonabarátok és mindenki, aki hivatása, vagy érdeklődése folytán elkötelezett az orgonaügy iránt. A tavalyi megemlékezés (melyről képes-videós beszámoló olvasható Mali Katalin orgonaművész honlapján) sikerén felbátorodva idén már egy teljes napot betöltő rendezvényre kerül sor: előadások, szakmai beszélgetések, Feri bácsi improvizációs felvételeinek meghallgatása és közös vacsora után emlékhangversennyel zárul a program.
Március 21-én vasárnap 19 órakor a farkasréti Mindenszentek templomában (Budapest, XII. Hegyalja út 139.), a Magyar Albert Schweitzer Társaság rendezésében Dr. Sirák Péter orgonaművész emlékezik meg mesteréről, és ad hangversenyt a templom általa tervezett orgonáján. A hangversenyen Merulo, Zipoli, Brahms, Guilmant, Elgar és Liszt orgonaművei hangzanak el.
Gergely Ferenc (1914-1998) a Belvárosi Ferences Templom kiemelkedő orgonistája, egyben a Zeneakadémia professzora volt, akit - Liszthez hasonlóan - a ferences rend confraterei közé fogadott. Gergely Ferenc tanulmányait 1933 és 1942 között a Zeneakadémia orgona tanszakán és a főiskolai énektanárképző szakán Zalánfy Aladár (orgona), Wehner Géza (zongora), Siklós Albert (zeneszerzés) valamint Harmath Artúr, Bárdos Lajos és Ádám Jenő tanítványaként végezte. Ezt követően 1940-ben és 1942-ben Lipcsében Günther Raminnál, 1948-ban Párizsban Olivier Messiaennál járt tanulmányúton. 1931-től haláláig volt a Belvárosi Ferences Templom orgonistája, 1948-ig karnagya is. Szinte egész életén át, hatvanhét évig szolgált a templomban. Kiterjedt zenepedagógiai pályája során orgonaművészek és kántorok generációit indította el pályájukon. Tevékenységéért több világi kitüntetésben is részesült (többek között 1992 - Liszt-díj, 1994 - Kossuth-díj), 1989-ben II. János Pál pápától megkapta a "Nagy Szent Gergely Rend civil osztályának lovagja" címet. Földi maradványi végakaratának megfelelően a Belvárosi Ferences Templom kriptájában nyugszanak.
Forrás: Fidelio.hu |
Jótékony célú hangverseny - A Kenézy-kórház javára ajánlották fel az összegyűlt a pénzt. |
|
2010.03.08. 11:48 |
Felemelő zenei élményben volt része azoknak a vendégeknek, akik a szombat délutáni hideg ellenére elmentek a debreceni Baptista Gyülekezet Imaházában megrendezett jótékony célú estre.
A Szent Tamás Hospice Alapítvány Kuratóriuma szervezésében megrendezett hangversenyen közreműködött a Debreceni Református Kollégium Kántusa, Kovács Szilárd orgonaművész, valamint Molnár Andrea és Varga Katalin énekművészek. Vad Zsigmond református esperes köszöntőjében elmondta, hogy a zene és a gyógyulás szoros kapcsolatban áll egymással; ahol szép zene hangzik el, ott előbb utóbb valamilyen gyógyulás is végbemegy.
A helyszínen történt felajánlásokat a hangverseny után a Kenézy Kórház Nonprofit Kft. kapta meg az alapítványtól. A befolyt támogatási összeget a kórház vezetése a betegellátás színvonalának javítására fogja költeni.
Forrás: deol.hu |
SZJA 1 % felajánlása orgonák javára |
|
2010.02.28. 17:26 |
Kedves Olvasónk! Amennyiben még nem döntötte el, hogy személyi jövedelemadójának 1 %-át mely civil szervezetnek ajánlja fel, felhívnánk figyelmét a Fasori református templomra, mely orgonája felépítéséhez hiányzó összeg összegyűjtésére létrehozták a Fasori Orgona Alapítványt. Kérjük, ha teheti, támogassa adója 1 %-val ezt az orgonát. Az 1 % felajánlásához szükséges adószám: 18168688-1-42
Amennyiben ezen kívül is szeretné támogatni az Fasori Orgona Alapítványt, a felajánlott pénzösszeget a következő bankszámla számra tudja elutalni: 11707024-20403144
Egyben kérjük, ha tudnak a fentihez hasonló alapítványról, jelezzék részünkre levélben az info@orgonakoncertek.hu email címen, hogy azokat is közzétehessük. |
Orgonaversenyek Ausztriában, Cseh- és Olaszországban |
|
2010.02.27. 18:01 |
16. Paul Hofhaimer Orgonaverseny, Innsbruck (Ausztria)
Jelentkezési határidő: 2010. március 31.; www.innsbruck.at
Franz Schmidt Orgonaverseny, Kitzbühel (Ausztria)
Jelentkezési határidő: 2010. június 1.; www.orgelwettbewerb.kitz.net
17. Nemzetközi „Petr Eben” Orgonaverseny, Opava (Csehország)
Jelentkezési határidő: 2010. június 18.; www.konzervator.cz/organ
11. Nemzetközi „Marcello Galanti” Orgonaverseny, Mondaino (Olaszország)
Jelentkezési határidő: 2010. augusztus 7.; www.concorsomarcellogalanti.org
|
Orgonabemutató a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnáziumban |
|
2010.02.24. 14:14 |
A következő orgonabemutatóra 2010. március 20-án (szombat) 10.00-13.00 óra között kerül sor a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium Gergely Ferenc termében (1065 Budapest, Nagymező u. 1., a Zeneakadémia mellett).
Az orgonát bemutatják: Pour László, a hangszer tervezője és Elekes Zsuzsa orgonaművész
A bemutatón elhangzó művek:
A. Vivaldi – J. S. Bach: D-moll Concerto BWV 596
J. S. Bach: An Wasserfluessen Babylon, BWV 653b
S. Karg-Elert: „Jesu meine Freude” szimfonikus korál
Elekes Zsuzsa a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián végezte tanulmányait, Lehotka Gábor és Gergely Ferenc tanítványaként, ahol 1978-ban kitüntetéssel szerzett orgonaművészi és zongoratanári diplomát. 1978-1980-ig Lipcsében tanult tovább Hannes Kästnernél, a Tamás-templom orgonistájánál. Több nemzetközi orgonaversenyen lett díjazott, 1980-ban, Lipcsében megnyerte a Nemzetközi Bach verseny I. díját. 1980 óta a bp.-i Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola orgona tanára. Nagy sikerrel szerepelt Európa szinte valamennyi országában, valamint Japánban. Játékát eddig 15 hanglemezen, és cd lemezen örökítették meg melyek Magyarországon, Hollandiában illetve Németországban jelentek meg. 1986-ban a Liszt Társaság, 1988-ban a Cziffra alapítvány kitüntetését vehette át Liszt előadásaiért. 1994-ben állami Liszt díjat kapott művészeti tevékenységéért. Hangversenyein elsősorban Liszt, Bach, Reger, a német romantika és a XX. századi Magyar szerzők műveit játssza. Rendszeresen kap felkérést nemzetközi orgonaversenyek zsűrijében való részvételre.
Az orgonabemutatón való részvétel ingyenes, előzetes jelentkezés nem szükséges.
Az orgonabemutató sorozatról bővebben az Orgonabarátok Civil Köre weboldalán olvashatnak.
Forrás: www.orgonabemutato.hu |
Egyre több orgona dícséri Korb Gábor ügyességét |
|
2010.02.23. 15:20 |
Forrás: www.fehervarihirek.hu
Orgonája lesz a székesfehérvári Hermann László Zeneiskolának. Az intézmény vezetősége már 1991-ben döntött arról, hogy szeretnének egy ilyen hangszert, s megvalósítására még egy alapítványt is létrehoztak. A néhány sípsor és szerkezeti egység elkészítése után azonban 1992-ben – anyagi okok miatt – le kellett állni a munkálatokkal. Most azonban alapítványi támogatással, pályázaton nyert pénzből, s a Székesfehérvári Önkormányzat idei költségvetésének segítségével befejeződik az építés.
|
„Maradok pécsi lokálpatrióta" - Balikó Gergely interjúja Szamosi Szabolcs orgonaművésszel |
|
2010.02.21. 16:14 |
Forrás: Pécsi Újság
Szamosi Szabolcs, a pécsi bazilika orgonistája még gimnazista korában ismerkedett meg azzal a hangszerrel, amely később nemzetközi ismertséget hozott számára. A muzsikus, aki számos egyházzenei rendezvény ötletgazdája, továbbiakban is marad pécsi lokálpatrióta. Ars poeticája szerint városunk akár a magyar Salzburg is lehetne zenei szempontból - mint mondja, ezért kíván dolgozni. Interjúnkban azt is elárulja, hogy mit vár az EKF-évtől és a jelenleg is épülő koncertközponttól.
|
Él bennünk a magyar érzésvilág - Szathmáry Zsigmond zeneszerző és orgonista a művészeti akadémia tagja lett |
|
2010.02.21. 16:09 |
Forrás: Magyar Nemzet Online - Biás Zoltán Barna interjúja
Hódmezővásárhely szülöttje, a zeneszerző-orgonaművész Szathmáry Zsigmond 1962-ben hagyta el az országot, s a hetvenes években telepedett le Németországban, ahol – nyugdíjba vonulásáig – a freiburgi zeneművészeti főiskola orgona szakán oktatott. Zeneszerző, klasszikus és avantgárd műveknek egyaránt avatott tolmácsolója. Nemrég a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia fogadta tagjai közé a hetvenéves művészt. Ebből az alkalomból kerestük fel budapesti otthonában.
|
Érdekes hír a ZAK orgonáiról |
|
2010.02.17. 10:13 |
Az alábbi cikket a Sarasotai Magyar Hírmondó 2010. februári számában olvastuk, melyet ezúton szeretnénk megosztani olvasóinkkal.
"A Zeneakadémia Orgonája.
Januárban nagy sikerű hangversenyt adott Karosi Bálint orgonaművész a belvárosi Megváltó templomban. Ann Moe, a templom karnagya, bevezetőjében elismerőleg nyilatkozott a Kossuth Klub szerepéről, amiért 1996-ban az akkor 17 éves ígéretes tehetségű fiatalembert bemutattuk a sarasotai közönségnek. Ez után még három alkalommal, legutóbb 2004-ben vendégszerepelt Bálint a Kossuth Klub vendégeként városunkban. Jelenleg Bostonban az Első Evangélikus Templom orgonistája és zenei vezetője.
Mint ismeretes, a budapesti Zeneakadémia szecessziós stílusban épült patinás épületét restaurálni fogják és előreláthatólag három évig az egyetem ideiglenes otthonban működik tovább. Karosi Bálint szívén viseli a Zeneakadémia 1907-ben készült nagyorgonája felújításának ügyét és egy nagyszerű kezdeményezést indított. Az orgona felújításához szükséges két és fél millió dollárt egy 501(c)(3) adómentes alapítvány létrehozásával fogják összegyűjteni, amihez kérik az amerikai magyarok, így a Kossuth Klub támogatását is. A létesítendő alapítvány neve „Society for the Preservation of Historic Pipe Organs” és a Zeneakadémia orgonája lesz az első projekt. Bálint javaslatára az első lépés lesz 2010. október utolsó hetében egy jótékony célú orgonahangverseny megrendezése Sarasotában, amelyen a világhírű magyar orgonaművész, Fassang László lép fel és koncertje után képekkel illusztrált előadást tart a Zeneakadémia orgonájáról és a felújítás terveiről. Ann Moe felajánlotta a Megváltó templom bérmentes használatát, valamint a helyi sajtóorgánumok tájékoztatását." |
Diósgyőr orgonái 2. - A Református templom Országh-orgonája 1904-ből - Hajdók Judit írása |
|
2010.02.09. 11:32 |
A diósgyőri Evangélikus templom 1902. november 2-i felszentelésén az orgona hangjának felcsendülése sürgetőleg hatott a Református Gyülekezet egyháztanácsára, hogy az ő szent templomukat is díszítse egy orgona, amelynek „szívhez szóló s áhítatot gerjesztő dallama emeli a gyülekezetben a buzgóságot, erősíti a hithűséget.” (Presb. jkv.)
1903 tavaszán a főgondnok buzdítani kezdte a presbitérium tagjait, hogy megtegyek pénzbeli ajánlásaikat a magasztos célra. Az orgonaépítés gondolata hamarosan olyan népszerűvé vált a hívők között, hogy – Dr. Derczeni Imre főgondnok 150 koronás és Marsalko Endre lelkész 100 koronás nemes adakozásának példáját követve – 1904 nyarára annyi pénz gyűlt össze, amennyi elegendőnek tűnt a templom nagyságához illő orgona megépíttetésére. Két orgonaépítő, a debreceni Kerékgyártó Sándor és a rákospalotai Országh Sándor ajánlatot is tett a gyülekezet előtt. A főgondnok a helybéli tanító kíséretében meglátogatott három, orgonálásban szakképzett zeneművészt, hogy az orgonaépítésről véleményt kérjenek. A szakértők Országh Sándor diszpozíciós (hangszín-) tervét helyeselték, s a 2400 koronás árajánlatát sem találták magasnak. Állás foglaltak a pedálos orgona mellett, sőt, javasolták a basszus-hangzás erősítését. Ennyi előkészítés után sor kerülhetett a szerződéskötésre. A presbitérium megbízta a rákospalotai Országh Sándor céget a hét változatú, négy mellékváltozatú pedálos csőrendszerű orgona elkészítésével, szeptember végi szállítási határidővel.
|
Metallica és Queen – orgonán |
|
2010.02.09. 10:02 |
A rock és a filmzene klasszikusai orgonán – hogyan fér össze a rockzene és a templom? Patrick Gläser fiatal családapa a Rottenburg-Stuttgarti Egyházmegyében, Öhringenben él. Projektje, az Orgel rockt (Orgonarock) már széles körben ismert.
„Az egész egy szentmisével kezdődött az öhringeni ministránsnapon. Azt gondoltam: ha már ennyi fiatal összejött itt, muszáj valamit csinálnunk. Aznap a kórusnak éppen más elfoglaltsága volt, ezért megkértem egy ismerős dobost, hogy játsszon velem. Orgonán és ütőhangszereken játszottunk lelkiségi dalokat, és nagyon jól sikerült! Ekkor vettem észre, hogy a rock jellemző vonásait egészen jól át lehet ültetni az orgonára" – mondja Gläser, akinek előadásaira azóta több százan kíváncsiak.
„Amikor az embereknek erről a kezdeményezésről beszélek, rögtön lelkesek lesznek. Az orgona az emberek fejében valami nagy, fantansztikus, lelkesítő dolog megjelenítője, a rockzene pedig általában elég ismert."
|
|