Hírek : Megjelent Kapitány Dénes orgonaművész második szólólemeze |
Megjelent Kapitány Dénes orgonaművész második szólólemeze
2009.10.21. 22:46
2009. júliusban jelent meg Kapitány Dénes második, Barokk orgonazene című lemeze. Az első lemez a Zirci Apátság mindkét – nagy- és szentélyorgonáját – is megszólaltatja, a második lemez viszont teljes egészében a szentélyorgonán készült. A felvételen Georg Friedrich Händel, Johann Sebastian Bach, Domenico Zipoli, és Arcangelo Corelli művei hallhatók.
Az alábbiakban Kapitány Dénes saját szavait olvashatják az új lemezről:
„2006-ban nagy örömmel mutattuk be az első lemezen a két orgona hangját. Már akkor éreztük, hogy a kisorgonában sokkal több lehetőség rejlik, mint az azon megszólaló 12 perces muzsika. Kezdettől fogva úgy érzem, hogy ez a hangszer a XVIII. sz. nagy remekműveinek (itt elsősorban Johann Sebastian Bach művészetére gondolok) a megszólaltatására szolgál, hangképe, regiszterei mind ezt támasztják alá. Arra törekedtem, hogy a súlyos német polifónia mellett könnyedebb itáliai muzsika, valamint Händel zenéje is felcsendüljön és így a hallgató némiképp pihenjen a monumentális Bach művek között. Hosszú ideig készültem erre a felvételre, mert tudtam, hogy egyes művek esetén erőteljesen meg kell küzdeni az előadóművészi konvencióval, annak érdekében, hogy újjászülhessem a művet. Sajátos, a zene lényegéből fakadó szuggesztív zenélést akartam megvalósítani. Nem a szakemberekhez akarunk szólni, hanem az emberekhez.
A felvételt Lékai Hochenburger Péter Jusztin atya emlékének ajánlottam, akinek köszönhetjük a két orgonát, a gyönyörűen restaurált templomot és még nagyon sok mást itt Zircen... A felvételek készítése idején még velünk volt, és április végén döbbenetes hirtelenséggel itt hagyott minket. Az ő sokoldalú, grandiózus tevékenysége áll előttem a Bach e-moll Prelúdiumot játszva-hallgatva, hogy miként Bach a zenetörténetbe, úgy Jusztin atya is feledhetetlenül beírta nevét az utókor emlékezetébe.”
Kapitány Dénes orgona tanulmányait a kalocsai Főszékesegyház neves művészénél, Leányfalusi Vilmosnál kezdte, majd a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában Virágh Endre és Mátyus Gabriella orgonaművészek irányításával folytatta. A debreceni Zeneművészeti Főiskolán Hollai Keresztély és Karasszon Dezső orgonaművészek voltak mesterei. Az 1996-ban rendezett első országos Gárdonyi Zoltán Emlékversenyen 3. helyezést ért el. Az orgona mellett a zongora szakot is elvégezte. 1999 őszétől a zirci ciszterci apátság orgonistája és az apátsági koncertsorozat szervezője. 2006-ban elkészült első önálló cd-je, melyen a templom két orgonáját mutatja be. Szerepelt már Németországban, valamint Ausztriában, rendszeresen koncertezik az ország nagyobb templomainak orgonáin.
A szentélyorgona helyén egy Rieger 1910-ben épült egymanuálos orgona állt, ami 1999-ben már meglehetősen lepusztult állapotban volt, ezt értelmetlen lett volna restaurálni. Az Aquincum Orgonagyár az új szentélyorgona elkészítésekor az eredeti 1770 körüli állapotot próbálta visszaállítani, innen származik a korabeli diszpozíció. A jelenlegi szentélyorgona két manuálos, pedálos, 14 regiszteres, függesztett mechanikával. A billentyűzetek méretezése, a regiszterek feliratai, az orgonapad formája mind a korabeli ízlésnek megfelelően készültek. Sípjainak korabeli menzúrái a viszonylag behatárolt regiszterszám ellenére lehetőséget adnak a barokk orgonairodalom korhű előadására. A hangolásban az ugyancsak történeti Kirnberger temperatúra volt a mérvadó. A diszpozíció külön érdekessége, hogy a pedálban nincs Octavbass 8', hanem helyette van egy Fagott 16', ami a nagy Bach Prelúdiumokban igen rajzos, erőteljes basszust biztosít. A diszpozíció az Aquincum munkatársa, Pour László leleménye, a művészi intonálást Varga László végezte. A hangszer alsó szekrényének rekonstrukciós terveit Tóth Tamás építész készítette, a megvalósításban az asztalosok és restaurátorok munkáját Bíró László szakrestaurátor irányította.
A szentélyorgona diszpozíciója:
I. Hauptwerk C, D-d''' |
II. Brustwerk C, D-d''' |
Pedal C, D-d' |
Principal 8 Fuß
Rohrflöte 8 Fuß
Octava 4 Fuß
Quinta 3 Fuß
Flautino 2 Fuß
Mixtur 3-4 Fuß
|
Coppel 8 Fuß
Flauta dolce 4 Fuß
Pricipal 2 Fuß
Quinta 1 1/2 Fuß
Octava 1 Fuß
Vox humana 8 Fuß
Tremulant
|
Subbass 16 Fuß
Fagott 16 Fuß
|
A hanglemez közvetlenül Kapitány Dénestől vásárolható meg, a részleteket az orgonaművész honlapján találják meg, ahol bele is tudnak hallgatni a zeneszámokba. A lemez képekkel is gazdagon díszített ismertetőjében pedig bővebb információkat olvashatnak az elhangzó művekről és az orgonáról.
(A cikket és a képeket Kapitány Dénes orgonaművész hozzájárulásával közöltük.)
|