Jótékonysági koncert a sárospataki Bazilika orgonájának felújításáért |
|
2011.03.03. 16:02 |
2011. március 4-én 19 órai kezdettel jótékonysági hangversenyt ad a Liszt Ferenc Kamazenekar az Óbudai Társaskör Nagytermében a sárospataki Bazilika orgonájának felújításáért.
Műsor: Csajkovszkij: C-dúr vonósszerenád Op.48; Sosztakovics: Kamaraszimfónia Op.110; Liszt-Wolf Péter: 2. magyar rapszódia
Belépőjegy: 2500 Ft, 5000 Ft
A sárospataki Vártemplom XVIII. század végén épült 2 manuálos, 16 regiszteres, 1000 sípos barokk orgonáját sokáig az ország egyik legszebb hangzású orgonájaként ismerték. Mára sajnos teljesen használhatatlanná vált, így az egykor szebb napokat látott hangszer némaságra ítéltetett. Alapítványunk a helyi Római Katolikus Egyházközséggel karöltve munkálkodik, hogy a XVI. Benedek pápa által a Szent Erzsébet Év (2007) novemberében Basilica Minor rangra emelt vártemplom orgonája újra a hívek, és az orgonamuzsikát kedvelő koncertlátogatók szolgálatába álljon.
Társrendező: Sárospataki Bazilika Orgonájáért Alapítvány
Forrás: www.obudaitarsaskor.hu
|
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Orgona tanszaka felvételi konzultációja |
|
2011.03.03. 10:16 |
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Orgona tanszaka 2011. március 18-án (pénteken) 10 órától felvételi konzultációt tart. A konzultáció helyszíne: Zeneművészeti Kar (4032-Debrecen, Nagyerdei krt. 82.) Liszt terme
Első sorban idén, vagy jövőre végzős diákok jelentkezését várják. A konzultáció során az egyházzene orgona szakirányra felvételizők bemutatkozására is lehetőség nyílik. Előzetes jelentkezés nem szükséges.
További információ: http://www.zene.unideb.hu/felveteli/konzultacio
|
Különleges művek, különleges előadó – Pálúr János orgonaestje |
|
2011.03.01. 12:46 |
Éppen 20 évvel ezelőtt játszotta orgonaművészi diplomahangversenyét Pálúr János a Zeneakadémia Nagytermében.
A ténylegesen zsúfolásig megtelt terem azt bizonyította, hogy a hazai közönséget érdekli egy olyan fiatalember, aki olyan produkciókkal hívta fel magára a figyelmet, melyekkel kétségkívül új korszak kezdődött a magyarországi orgonaművészetben. A Zeneakadémián évekig emlegették a március 8-i hangversenyt, ahonnan nagy számban fordultak vissza a küszöbről azok, akik egyszerűen nem fértek be. Zsebében 1991-ben már két első díj lapult, de törekvéseit az 1997-es Párizsi Nagydíj igazolta és jutalmazta leglátványosabban, ami az első magyar orgonistának ítélt nagydíj volt Franciaország nemzetközi orgonaversenyein.
Március 10-én a Művészetek Palotájában Bach, Liszt, Dupré és Duruflé mellett Mozart, van Noordt és Gárdonyi Zoltán egy-egy műve szólal meg a Zeneakadémián ma már tanárként is sikeres Pálúr János előadásában, a debreceni Kollégiumi Kántus és az Ewald Rézfúvós Kvintett közreműködésével.
Forrás: fidelio.hu
|
Az adó 1%-ának felajánlása a Rózsafüzér Királynéja templom orgonájának javára |
|
2011.02.28. 11:26 |
A Budapesti Domonkos Templom Orgonabarátai Alapítvány várja a befizetett adó egy százalékából származó felajánlásokat. Az alábbiakban olvashatják az Alapítvány által közzétett felhívást:
Tisztelt adóköteles Adakozó!
A Budapesti Domonkos Templom Orgonabarátai Alapítvány 2001-ben közhasznú alapítvány lett. Ez lehetővé teszi, hogy a Rózsafüzér Királynéja (volt Domonkos) templomba járó hívek, és minden kedves adományozó az adója második egy százalékát a templom orgonájának felújítására ajánlja fel.
A templomban 1997. július 1-jén egy máig tisztázatlan okból tűz ütött ki, hatalmas károkat okozva a templom épületében és berendezésében. A tűz fészke a karzaton volt, ennek következtében helyrehozhatatlan sérüléseket szenvedett a templom orgonája. A XIX. sz. végén az aradi Dangl-cég által készített hangszer eredetileg a budavári Mátyás templomé volt. A Domonkos templomba az 1920-as években, a pécsi Angster-gyár által történt átépítést követően került. Hasonló új orgona építése az 1997-es árajánlatok szerint 60-80 millió forintba került volna, aminek előteremtésére nem volt reális esély, ezért más megoldást kellett keresni.
Az orgonaépítéshez szükséges anyagi eszközök minél szélesebb körű bevonására néhai Gergely Ferenc, a Zeneakadémia orgonaprofesszora, és a hazánkban dolgozó Alan Sutton, angol orgonaművész létrehozták a Budapesti Domonkos Templom Orgonabarátai Alapítványt, amely 2001-ben közhasznúsági minősítést kapott.
Az alapítvány kuratóriumának egybehangzó véleménye egyértelmű volt: a régi orgonához hasonlóan a templom stílusával, hangulatával összhangban lévő romantikus hangszer megépítése kívánatos.
Köztudott, hogy rengeteg nemes céllal rendelkező alapítvány kéri ugyanezt az egy százalékot. Tisztelettel kérjük azonban, hogy amíg az orgona nem készül el, addig szíveskedjenek az egy százalékot az orgona felújítására felajánlani, ezzel is segítve az épület renoválásának terheit viselő plébániánkat.
Köszönjük, hogy elősegíti orgonánk felújítását.
A kedvezményezett adószáma: 18232424 - 1 - 43
A kedvezményezett neve: BUDAPESTI DOMONKOS TEMPLOM ORGONABARÁTAI ALAPÍTVÁNY
A templomról és az orgonáról további információk találhatók a következő honlapokon:
http://www.rozsafuzerkiralyneja.hu/
http://www.rozsafuzerorgona.hu/
|
Liszt-bicentenárium a Pesti Ferences Templomban |
|
2011.02.07. 14:03 |
2011. február 26-án 19.30 órakor a a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a győri Széchenyi Egyetem Varga Tibor Zeneművészeti Intézete orgona tanszakának hangversenyével veszi kezdetét a Liszt-bicentenárium a Pesti Ferences templomban.
Az év folyamán 17 ingyenes koncertet rendeznek, melyek keretében széles betekintést nyerhetnek az érdeklődők a hatalmas Liszt-életműbe. Október 21-22-23-án zenés triduumot tartanak, 22-én, Liszt születésének napján Deák László és Kecskés Mónika orgonaművészek 12.30 órai kezdettel Liszt Marathon keretében adják elő Liszt Ferenc összes orgonaművét.
A zenei programokat a Pesti Ferences Rendház testvérei elmélkedései teszik emelkedettebbé.
A gazdagnak ígérkező teljes műsort a templom honlapján tekinthetik meg, az orgonás programok természetesen az orgonakoncertek.hu oldal naptárjába is bekerültek. |
Bojtár László orgonamuzsikája |
|
2011.02.04. 10:41 |
Nemrégiben jelent meg Bojtár László zeneszerző orgonamuzsikáit megszólaltató CD. A felvételen olyan kiváló orgonaművészek működtek közre (Alföldy-Boruss Csilla, dr. Áment Ferenc Lukács, Kovács Róbert, Mali Katalin, Soós Gábor, közremködik Bojtár Imre oboán), akik sokat tesznek a magyar zeneszerzők műveinek megismertetésében.
A lemezt 2011. február 6-án a 15.05 órakor kezdődő Musica Sacra c. műsorban mutatják be.
Bojtár László zeneszerző munkásságáról a www.bojtar.hu oldalon olvashatnak bővebben, illetve ezen az oldalon a lemezt is meg tudják vásárolni. |
Koncertezési lehetőség fiatal orgonisták számára |
|
2011.02.01. 15:51 |
A Budapest Felsővízivárosi Szent Anna templom (Bp. 1011 Batthyány tér 7.) 2011-es évben koncertezési lehetőséget hirdet fiatal orgonisták részére. Jelentkezhetnek a budapesti konzervatóriumok, a Zeneakadémia (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) orgonaszakos és egyházzene szakos hallgatói. Templomuk ezzel a programmal bemutatkozási lehetőséget kíván adni a fiatal orgonisták, a fiatal tehetségek számára, melyhez adja ingyenesen a teremhasználatot (templomhasználatot) és európai színvonalú orgonáját, gyakorlási lehetőséggel együtt! Minden hallgatót tanára ajánlhatja!
A hangversenyek támogatója: Budapest Felsővízivárosi Szent Anna Plébánia
A hangversenysorozat alapítója: Balasi Barnabás
Fővédnöke: Kárpáti József
Bővebb információkat a Szent Anna templom honlapján ide kattintva olvashatnak.
Forrás: www.szentannazene.hu |
Egy ifjú orgonista koncertsorozata Liszt Ferenc tiszteletére |
|
2011.01.31. 15:56 |
Szotyori Nagy Gábor, a Debreceni Zeneművészeti Egyetem Zeneművészeti Karának végzős hallgatója nagy fába vágta a fejszéjét, amikor elhatározta, hogy Liszt Ferenc összes orgonaművét és orgona-átiratait – valamint a múlt évben elhunyt orgonaművész-zeneszerző, Koloss István Liszt-átiratait – előadja 13 koncerten, mégpedig az ország hat városának (időrendben: Budapest, Debrecen, Győr, Pécs, Kalocsa, Békéscsaba) jeles orgonáin.
Az ifjú művész az alábbi sorokkal ajánlja a koncertsorozatot a (jelen évfordulós rendezvények kapcsán nemcsak Magyarországon kiemelt) XIX. századi magyar zenei géniusz, az orgonairodalom terén is jelentőset alkotó Liszt Ferenc művei iránt érdeklődők figyelmébe:
"Ha jól emlékszem, ezelőtt egy évvel született meg a gondolat, hogy előadjam Liszt Ferenc összes orgonaművét. Kisgyermekkorom óta nagy rajongással és tisztelettel nézek fel Lisztre, kinek művészete szinte az első pillanattól kezdve magával ragadott. Nyáron kezdtem el a szervezést, és mondhatom, hogy az általam megkeresett művészek, orgonisták nagy szeretettel fogadták kezdeményezésemet. Szeretném ezúton is megköszönni nekik az önzetlen támogatásukat!
|
Orgona nyílt nap - a Zeneakadémia Akkordikus tanszékének felhívása |
|
2011.01.26. 10:59 |
A Zeneakadémia Akkordikus Tanszékének Orgona szakiránya 2011. január 29-én szombaton nyílt napot rendez, melyre szeretettel várunk minden érdeklődőt.
A nap folyamán lehetőség nyílik az orgonatanszak iránt érdeklődő zeneiskolás és középiskolás orgonisták nyilvános meghallgatására, tanítására, személyes találkozásra.
Ugyanakkor bepillantást nyerhetnek a tanszak életébe, rövid és hosszú távú terveinkbe.
A rendezvény helyszíne: Régi Zeneakadémia (1064 Budapest, Vörösmarty u. 35), Bach terem
Kezdés: 11h
Tervezett befejezés: 14h
Kérjük, hogy legkésőbb január 27-ig küldjék el a három orgonatanár email címére, hogy ki milyen darabot (darabokat) készül eljátszani.
palur.janos@lisztakademia.hu
ruppert@kabelnet.hu
laszlo@fassang.hu
Előre jelzett igény szerint gyakorlásra 8.00 és 10.30 között lesz lehetőség.
A meghallgatás mindenki számára nyitott, tehát nem csak az idén felvételizők jelentkezését várjuk.
Esetleges túljelentkezés esetén a felvételire készülőket részesítjük előnyben.
Forrás: www.zeneakademia.hu |
Józsefvárosi Liszt év - orgonahangversenyek |
|
2011.01.20. 12:51 |
A Józsefvárosi Szent József Római Katolikus Plébániatemplomban (VIII. Horváth Mihály tér) Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából a Liszt Társaság és a Józsefvárosi Plébániahivatal közös rendezésében kerül sor orgonahangversenyekre, melyekre a belépés díjtalan.
A hangversenyek este 7 órakor kezdődnek, melyet a Mária Rádió élőben közvetíti.
Program:
Február 16. “Adakozás“ - Liszt összes orgonaműve/1 - Király Csaba (orgona)
Március 16. “Bűnbánat” - Kuzsner Péter (orgona), Somogyi Lili (hegedű)
Április 20. ”Keresztút” - Liszt összes orgonaműve/2, Király Csaba (orgona), Dr. Bőzsöny Ferenc (narráció), Bardócz Erzsébet (alt), Kopjás Éva (szoprán), Blazsó Domonkos (bariton), Sárosi Károly (bariton), Prelude vegyeskar, vez. Kabdebó Sándor
Május 18. “Dicsőség” - Harmath Dénes (orgona), Gáspár Olivér (harsona)
Június 15. “Pünkösd” - Deák László (orgona), Kecskés Mónika (szoprán)
Augusztus 17. “Mária tisztelete” - Liszt összes orgonaműve/3, Király Csaba (orgona), Csavlek Etelka (szoprán)
Szeptember 21. “Liszt és öröksége” - Teleki Miklós (orgona), Szent Efrém Férfikar, vez. Bubnó Tamás
Október 5. “Szent Ferenc” - Liszt összes orgonaműve/4 - Király Csaba (orgona)
Október 19. “Liszt és az utókor” - Józsefvárosi Zeneiskola és a Fazekas Mihály Gyakorló Iskola énekkara, vez. B. Horváth Andrea
November 2. “Requiem” - Liszt összes orgonaműve/5 - Király Csaba (orgona), Breinich Beáta (szoprán)
November 16. “Szent Erzsébet” - Liszt összes orgonaműve/6, Király Csaba (orgona), Keszei Borbála (ének)
December 21. “Karácsony” - Szotyori Nagy Gábor
Forrás: Liszt Ferenc Társaság |
Rendhagyó orgonakoncert a gyárcsarnokban? |
|
2011.01.19. 13:55 |
A 2011-es Kultúra Napja gálaműsoron Szabó Balázs, nemzetközi hírű fiatal, miskolci orgonista is fellép. Az ifjú zeneművész a minap.hu hírportálnak nyilatkozik a Miskolcon tervezett különleges orgona koncepciójáról.
A miskolci születésű Szabó Balázs orgonaművész számos hazai és külföldi zenei elismeréssel rendelkezik, ezek közül kiemelkedik a 2007-ben a világ egyik legszínvonalasabbnak tartott anonim orgonaversenyén, Svájcban elért első helyezése, Az év embere Miskolcon díj, Miskolc Város Nívódíja, és a 2010-ben elnyert Junior Prima-díj. Jelenleg Németországban tanul. Szenvedélyesen gyűjti a különféle hangszereket, terve, hogy egy használaton kívüli gyárcsarnokba összes hangszerét, többek között több nagyorgonát felállítana, így nem csupán egy múzeum, hanem egy élő zenei centrum jönne létre, ahol koncerteket is lehetne rendezni.
– Mi a főcél ezzel az újdonságnak, extrémnek tűnő ötlettel?
– Miskolcon, annak is a „gyárvárosában” ma sok használaton kívüli hatalmas csarnok található. Szinte magától értetődő, hogy egy ilyen térben olyan kulturális centrumot lehet létrehozniminap.hu/news.php, mely helyt ad különböző koncerteknek és alternatív rendezvényeknek is. Itt nem saját magamnak akarok koncerttermet, hanem az általam összegyűjtött hangszereket szeretném Miskolc város javára méltó módon elhelyezni, hiszen – mint tudjuk – orgonák tekintetében Miskolcon elég cudarul állunk... Persze, amilyen magától értetődő az ötlet, olyan nehéz a megvalósítása, hiszen hiába van meg minden, ami a felszereléshez kell, „csak” a csarnok hiányzik. Több különleges hangszerből álló gyűjtemény kerülne a gyárcsarnokba, mely lehetőséget adna a Zeneakadémiával együttműködve különböző szemináriumok, kurzusok rendezésére, ezzel be lehetne Miskolcot kicsit jobban kapcsolni a nagybetűs nemzetközi zenei életbe. Itt lenne Kelet-Európa egyik ifjúsági-kulturális találkozópontja.
|
Tovább épül-szépül a győri Szent Imre templom orgonája |
|
2011.01.10. 22:05 |
Az elkészült új játszóasztalról és az orgona építésének további fejlődéséről Soós Gábor orgonaművész beszámolóját ide kattintva olvashatják. |
EU-elnökség: újévi koncert Szófiában |
|
2011.01.07. 23:33 |
Balkan Crossover címmel magyar és bolgár művészek adnak koncertet vasárnap Szófiában a magyar EU-elnökség és az új év tiszteletére; a Bulgária Hangversenyteremben a klasszikus zene és a népzene találkozik.
A koncerten a különböző zenei műfajok közötti átjárás mellett egy bolgár kórus magyarul énekli Bartók két népdalfeldolgozását - mondta Dimitrov Györgyi, a szófiai Magyar Intézet megbízott igazgatója pénteken az MTI-nek.
A koncertet fél éve készítik elő, a programnak több mint tíz társszervezője van, köztük a magyar nagykövetség, a szófiai önkormányzat és a főszervező Magyar Intézet sok segítséget kapott a Bolgár Zenei Társaságtól is.
A közönség a műsorban fele-fele arányban hallhat magyar és bolgár népzenei feldolgozásokat. Két magyar zenész, Fassang László világhírű orgonista, valamint a furulyán, dudán és szaxofonon játszó Szokolay Dongó Balázs, bolgár részről pedig a 18 tagú Hangok Hangjai női énekegyüttes Ilija Mihajlov karmester vezetésével lép fel.
|
B.Ú.É.K. |
|
2010.12.31. 14:22 |
|
Minden kedves orgonabarát olvasónknak sikerekben gazdag új esztendőt kívánunk!
Ha tehetik, a 2011. évet is kezdjék orgonakoncert hallgatással (részletek a naptárban).
|
|
Karácsony |
|
2010.12.23. 23:26 |
Áldott, békés, boldog Karácsonyt kívánunk minden kedves olvasónknak!
|
A hangszerek királynőjének szolgálatában |
|
2010.12.23. 21:21 |
Szabó Balázst még talán többen ismerik a felsőbb-évesek közül, hiszen nem olyan rég diplomázott egyetemünkön, orgona szakon. Több nemzetközi verseny győztese, Magyarország egyetlen diplomás orgonaszakértője, tevékeny közreműködője a Zene¬akadémia felújítási projektjében az orgonákkal kapcsolatos ügyeknek; jelenleg Németországban tanul és éppen würzburgi mesterdiploma-koncertje előtt néhány nappal tudtuk őt elérni egy távinterjú erejéig.
-Későn kezdtél el zenével foglalkozni, és mégis néhány évnyi előtanulmány után felvettek a Zeneakadémiára. Nem járt nagy nehézségekkel, hogy sokkal kevesebb év alatt kellett felvértezned magad a kellő tudással?
- 15 évesen kezdtem érdeklődni a zene iránt, először jött a harmonika, a szaxofon, a zongora, majd végül pedig orgonálni kezdtem. Valóban, utolsó pillanatban kezdtem el a felvételire készülni, de a nehézséget nem a hangszeres játék okozta. A legnagyobb munkát az ének és a szolfézs ismeretek pótlása jelentette, gyakorlatilag egy évem volt rá, hogy a másoknak készségszinten már meglevő tudást kifejlesszem. Ez egy gimnázium mellett az érettségi évében nem volt egyszerű feladat.
|
A Scheffer-házaspár adhatja az orgonát |
|
2010.12.16. 15:06 |
A kulturális főváros programban felhúzott Kodály Központban takarékossági okokból nem építettek orgonát, ám az ismert étteremtulajdonos, Scheffer Ferenc és neje ezt a hiányt pótolná.
Forrás: PécsMa.hu - Bóka Máté
|
Jótékonysági koncert a pázmándi orgonáért |
|
2010.12.09. 12:01 |
A SZEKÉRTOLÓ EGYESÜLET Jótékonysági koncertet szervez a LAMPART-BUDAFOK VEGYESKAR közreműködésével a pázmándi, Római Katolikus templomban 2010. dec.12-én vasárnap 17 órakor az orgona felújítására.
A pázmándi Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatására felszentelt templomban található orgona a Katolikus Lexikus szerint 1815 körül készült, 1845 táján kerülhetett Pázmándra. Copf stílusú. 1944-45-ben összetört, 1956-ban Vácott a Szent Cecília Orgonagyárban építették újjá. Pontos mása Nyitrán, az alsóvárosi templomban található.
Adományozni a helyszínen lehet gyűjtőládába, vagy támogató jeggyel a koncert előtt és után.
Banki átutalásnál fel kell tüntetni: orgonáért
Az egyesület számlaszáma: 11736082-20025483 |
Új „ruhában” a ménteleki orgona |
|
2010.12.09. 09:18 |
Még csak alig egy éve van Ménteleken, máris új ruhát kapott a református templom orgonája.
Kovács Levente, a gyülekezet kántora révén Szamosfalvi Swartz András faszobrász, fafaragó művész ajánlotta fel, az orgona mostani díszét. Maga a hangszer a németországi Dortmundból érkezett, azóta számtalan átalakításon esett már át, de ahogy Ferenczy Zoltán ménteleki református lelkipásztor elmondta, még sokat kell rajta dolgozni. A ménteleki gyülekezet azonban boldog, hiszen egy díszített, a templom pompájához méltó orgonán élvezhetik Kovács Levente, kántor játékát. |
Átadták a Junior Prima Díjat a Magyar Zeneművészet kategóriában |
|
2010.11.25. 22:23 |
Harmadik alkalommal ítélték oda az elismeréseket, amelyeket idén tíz kitüntetett vehetett át a Szépművészeti Múzeumban.
Junior Prima Díjban és az ezzel együtt járó hétezer euróban részesült Bella Máté zeneszerző, Balogh Roland jazzgitár művész, Lajkó István zongoraművész, Szabó Balázs orgonaművész, Fülei Balázs zongoraművész, Zempléni Szabolcs kürtművész, Rácz Rita operaénekes, Somlai Petra fortepiano- és csembalóművész, Káli-Fonyódi Fruzsina oboaművész és az Accord Quartet.
A zsűriben olyan kiválóságok kaptak helyet, mint Dr. Batta András, a Zeneakadémia rektora, Marton Éva Kossuth-díjas operaénekes, Binder Károly Erkel-díjas zongoraművész, zeneszerző, Devich János Liszt-díjas gordonkaművész, Vígh Andrea hárfaművész, a Zeneakaédmia rektorhelyettese valamint Jakobi László hangversenyszervező.
|
|