Hírek : Újra hallható a zuglói Domonkos-templom orgonája |
Újra hallható a zuglói Domonkos-templom orgonája
2010.05.21. 23:05
A templom felújítása a múlt év őszén végre befejeződött, lehetővé téve az orgona rendszeres megszólaltatását, sőt ez év tavaszától már orgonakoncertek szervezését is.
Az áprilisi, nyitó koncerten a templom orgonája Alan Sutton művész urat "látta vendégül", aki nem rövid műsorában Vierne 1. szimfóniája mellett a nálunk nem játszott Glazunov nagyívű fantáziájával és XX. századi angol szerzők műveivel kápráztatta el az ugyancsak kitartó hallgatóságot az akkor még kissé hűvös templomban. (Ki ő, és miért ő adta az első koncertet? – az alábbiakban ez is kiderül.)
A mostani, második koncertet május 22-én, szombaton este a Zeneakadémia orgona szakos hallgatói adják, akik között első évfolyamos ifjú tehetséggel és most végző, illetve frissdiplomás művésszel egyaránt találkozhatunk. A koncertre készülve, így nyilatkoztak: „Ezt az orgonát hallgatni kell!” Örülnek, hogy a gondosan összeállított műsoruk által az érdeklődőknek (akik közül az idejében érkezők ebben a templomban a játszóasztal közelébe is ülhetnek!) lehetőséget adhatnak a megismerkedésre a hangszernek az országban egyedinek számító, klasszikus francia romantikus hangzásvilágával, ám egyúttal nekik, orgonistáknak is ritkán tapasztalható élményt jelent ezen az orgonán játszani.
Műsoruk ide kattintva látható.
A Domonkos-templomi koncertekre a belépés ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Az alábbiakban idézzük az orgona építőinek leírását::
"A Rózsafüzér Királynéja plébániatemplomban 1997. július 1-én máig tisztázatlan okból tűz ütött ki, hatalmas károkat okozva a templom épületében és berendezésében. A tűz fészke az orgonakarzaton volt, ennek következtében helyrehozhatatlan sérüléseket szenvedett a templom orgonája. A XIX. sz. végén az aradi Dangl cég által készített hangszer eredetileg a budavári Mátyás-templomé volt. A Domonkos-templomba az 1920-as években, a pécsi Angster orgonagyár általi átépítést követően került.
Az orgonaépítéshez szükséges anyagi eszközök minél szélesebb körű bevonására a néhai Gergely Ferenc, a Zeneakadémia orgonaprofesszora a hazánkban dolgozó Alan Sutton angol orgonaművésszel létrehozta a Budapesti Domonkos Templom Orgonabarátai Alapítványt, mely 2001-ben közhasznú minősítést kapott. A Kuratórium véleménye egybehangzó volt: a régi orgonához hasonló, a templom stílusával, hangulatával összhangban lévő romantikus hangszer megépítése kívánatos.
Az Alapítvány tudomására jutott, hogy idős hangszereket több helyütt újjal pótoltak. Ezek elemeinek felhasználásával, részbeni felújításukkal, a rendelkezésre álló szaktudással mód nyílt egy újonnan építhetővel megegyező (vagy még jobb) minőségű orgona létrehozására, annál lényegesen alacsonyabb költséggel. Így jutottunk hozzá – hogy csak a legfontosabbakat említsük – a debreceni Szent Anna templomból, a pesti Rieger cég által 1913-ban, valamint a thüringiai Mühlhausen Szent József templomából, a bonni Klais cég által 1909-ben gyártott orgonák elemeihez (több mint 50 regiszter).
Az építési és beszerzési költségeket az Alapítvány saját bevételeiből (adományok, pályázatok, adófelajánlások) és a plébánia folyamatos támogatásából fedezzük. 2003 közepétől a hangszer már egyes darabok előadására alkalmassá vált, amit koncerteken bemutattunk, és saját munkával lemezfelvételeket is készítettünk. Az eredmény igazolta, hogy az építésben helyes úton járunk; a leendő orgona a főváros egyik egyedi romantikus hangzásvilágot képviselő, prominens hangszere lesz.
2005 tavaszára befejeződött a karzat felújítása, megkezdődhetett az orgona felszállítása és továbbépítése. 2005 karácsonya óta használható az országban egyedülálló digitális vezérlés, lehetővé téve a templomtérből való orgonajátékot, valamint a hangszínek térhez illő beállítását (intonálás). Nagy előrelépést jelentett, hogy 2006 végén a holland Stinkens orgonasíp-üzemből megérkezett 10 új sípsor, így a hangszer jelenleg már 47 regiszteres, melyből 15 nyelvregiszter. Előkészületben van 8 sípsor (1909-ből) beépítése, valamint a Főmű elkészítése.
az orgona építői"
Budapesti Domonkos Templom Orgonabarátai Alapítvány
Rózsafüzér Királynéja Plébánia
http://domonkosorgona.hu
Az orgona jelenlegi diszpozíciója:
I. manual
I+II
I+III
I+II super
I+II sub
I+III super
I+III sub
I+pedal
+Chamade 8'
+Chamade 4' (tr)
II. manual (Johannes Klais)
Bourdon 16'
Diapason 8'
Flûte harmonique 8'
Cor à chamois 8'
Salicional 8'
Dolce 8'
Octave 4'
Flûte 4'
Fourniture 2x 2 2/3' +2'
Fourniture 2x 1 1/3' +1'
x Dulcian 16'
Trompette 8'
+Voix humaine 8'
x Cor harmonique 4'
Chamade 16' (tr)
Chamade 8' (tr)
Chamade 4' (tr)
Tremblant
III. manual /A (Rieger 1913)
Quintaton 16'
Flûte harmonique 8'
Gambe 8'
Voix cèleste 8'
Quinte 5 1/3'
Flûte octaviante 4'
Tierce 3 1/5'
Septième 2 2/7'
Octavin 2'
Plein jeu 4x 2 2/3'
Clarinette 8'
Tremblant
II+III
II+II super
II+II sub
II+III super
II+III sub
III. manual / B (Stinkens 2007)
Octave 4'
Nasard 2 2/3'
Tierce 1 3/5'
Septième 1 1/7'
Cymbale 3-4x 1'
Basson 16'
Trompette harmonique 8'
Hautbois 8'
Clairon 4'
Chamade 8' (tr)
III super
III sub
Pedal
Contrebasse 16'
Principalbasse 16'
Soubasse 16'
Quinte 10 2/3'
Basse en bois 8'
Bourdon 8'
Coral 4'
+Contrebasson 32'
Bombarde 16'
xTrompette 8'
Clairon 4'
xChalumeau 4'
Chamade 8' (tr)
Chamade 4' (tr)
P+II
P+III
P+II super
P+III super
x = Rieger
+ = Stinkens
|