Hírek : Orgonakoncert nyitja az imahetet |
Orgonakoncert nyitja az imahetet
2010.01.14. 14:35
Az alábbi, Mali Katalin orgonaművésszel készített interjú a baon.hu portálon jelent meg a mai napon, melyet Rákász Judit készített.
"Szombat este Mali Katalin orgonaestjével veszi kezdetét az ökumenikus imahét Kecskeméten, a református templomban. A Kodály-iskola egykori növendékét, aki 2002 óta a Tihanyi Bencés Apátság orgonaművésze, a hangversenyről és zenepedagógusi munkájáról is kérdeztük.
– Mi lesz a szombat esti koncert programja?
– Négy kiváló kórust sikerült megnyerni közreműködőnek: a református templom, az evangélikus templom, a Nagytemplom és a barátok templomának kórusa is fellép az ökumené jegyében. Az orgonás rész programjában Kodály Zoltán, Johann Sebastian Bach, Antallfy-Zsíross Dezső, Gárdonyi Zsolt és Charles-Marie Widor műveit hallhatja majd a közönség, valamint elhangzik Pikéthy Tibor: Improvisatio a Himnusz fölött című műve is.
– Külföldön és Magyarországon is sokfelé koncertezett az elmúlt években. Hova húzza vissza a szíve?
– Ha hazahívnak koncertezni, az mindig nagy öröm. Orgonistaként nem cipelhetem hátamon a saját orgonámat. Minden új koncerthelyszínen más-más hangszerrel találkozom, élmény és kihívás megismerkedni az egyes orgonákkal. A mechanikus rendszerű hangszerek állnak közel hozzám. Ezekben az orgonákban a billentyűk közvetlenül szabályozzák a sípokat megszólaltató szelepeket, húzólécek, tengelyek segítségével. A kecskeméti református templom orgonája mechanikus rendszerű. Még nem ismerem, várom a találkozást. Missziómnak tekintem a magyar orgonairodalom megismertetését itthon és külföldön egyaránt. A zene a legnemzetközibb nyelv, mégis különbséget kell tenni hazai és külföldi hallgatóság között. Hazai koncertjeimen több magyar darabot is szívesen beválogatok a műsoromba. 2009-ben a balatonboglári orgonamaratonon például csak magyar szerzők műveit játszottam.
– A tihanyi apátság orgonaművészeként milyen feladatai vannak?
– A bencés apátság egyházi és kulturális rendezvényeinek zenei közreműködője vagyok. Sok, Tihanyba látogató csoport szeretné meghallgatni az apátság híres orgonáját, ilyenkor rövid koncert keretében mutatom be a hangszert. Ha az apátságba delegáció érkezik, nekik is muzsikálok. Nemrégiben Tihanyba látogatott az UNESCO legfőbb döntéshozó szervének, az Általános Konferenciának az elnöke. Davidson Hepburn úr a koncert után feljött az orgonához, és kérte, hogy elénekelhesse Cesar Franck: Panis angelicus című művét. Nagy örömmel kísértem az éneklését.
– Tanítja is a zenét, mégpedig egészen kicsiknek.
– Kedves küldetésem a gyerekekkel egész kicsi koruktól kezdve megszerettetni a zenét. Hat hónapos kortól a babákkal és az édesanyákkal zenebölcsiben énekelünk és mondókázunk. A nagyobb gyerekekkel a zeneoviban találkozom, ahol az énekeken, játékokon kívül megpróbálok minden, általam elérhető hangszert megszólaltatni, a gyimesi ütő gardontól az orgonáig. Tavalyelőtt kezdtem el szolfézst tanítani a tihanyi zeneiskolában. Elhatároztam, hogy megszerettetem a gyerekekkel. Legnagyobb sikerélményem az volt, amikor két kislány az óra után odajött és megkérdezte, hogy maradhatnak-e a következő csoport óráján is. Sokat segítenek az amúgy nehéz pedagógiai munkában az ilyen visszajelzések. Tanítványaimmal a Hungaroton Hang-Játék zenei vetélkedőn kimagasló eredményt értünk el. Persze ezt nem a magam érdemének tartom. Kecskeméten, Kodály szülővárosában tanultam zenét 12 éven át. Később fogtam fel, amikor elkerültem itthonról, és kaptam egy kis rálátást a zenei nevelésre, hogy milyen minőségi zenei képzés folyik ebben a városban. Nagyon hálás vagyok tanáraimnak, akikkel mind a mai napig élő a kapcsolatom. Sok segítséget kapok tőlük zenepedagógusként is. Úgy érzem, mintha még most is fognák kicsit a kezem, és ez nagyon jó.
– Három kislány édesanyja, és a honlapján látható családi fotók szerint a lányokat is érdekli a zene. Játszanak valamilyen hangszeren?
– Köszönöm ezt a kérdést. Az életem középpontjában a családom áll. Igaz, hogy sok feladattal jár, de még több örömmel. A férjem és a lányaim nélkül még a zeném is üresebb lenne. Többen mondták az első szülésem után, hogy érettebb lett a zeném, én is így éltem meg. Kodály Zoltán szerint a zenei nevelést a gyermek születése előtt 9 hónappal kell elkezdeni. Ebben is követtem Kodály útmutatásait. Első szóló CD-m készítésekor Hanga lányommal a nyolcadik hónapban voltam. Zselyke lányommal szülés előtt egy hónappal Svájcban és Németországban turnéztam. Természetesen ők sem maradtak ki a zenebölcsiből, zeneoviból. Virág 6 éves, és első hegedűvizsgájára készül. Az 5 éves Hanga még nem választott hangszert, de rajong a néptáncért, és egy éve balettozik. A kicsi Zselyke a zenebölcsis csoportom „legelevenebb” tagja.
|