Hírek : Hangverseny a Kálvin-emlékév alkalmából - „Hadd hirdessem a Te nevedet nemzedékről nemzedékre.” |
Hangverseny a Kálvin-emlékév alkalmából - „Hadd hirdessem a Te nevedet nemzedékről nemzedékre.”
2009.11.01. 23:53
Az ünnepi hangversenyen a magyarországi Kálvin-ünnepségek 2009. évi záróakkordjaként három magyar református zeneszerző kórusművének bemutatására kerül sor.
2009. november 09. hétfő 19:30 - 22:00
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Draskóczy László: Cor meum
Gárdonyi Zsolt: 8. zsoltár – magyarországi bemutató
Vajda János: Adj már csendességet (Balassi Bálint szövegére) – ősbemutató
Pálúr János: Improvizáció
Gárdonyi Zoltán: A tékozló fiú – kisoratórium
Gárdonyi Zoltán: Dicsérő ének – a 45. zsoltárból
Orgonán közreműködik: Virágh András Gábor és Pálúr János
Vezényel: Hargita Péter, Arany János és Berkesi Sándor
Énekes szólista: Denke Virág, Hajdú Erzsébet, Basky István, Lettner Zsolt, Korpás Ferenc, Oláh Gábor
A hangversenyt nyitó mű Draskóczy László „Cor meum” című kompozíciója kapcsolódik legszorosabban az ünnepelt reformátor személyéhez, hiszen épp a Kálvin életét átható két fontos jelmondatra épül. „Szívemet égő áldozatul hozom az Úrnak” – „Egyedül Istené a dicsőség” .
Vajda János „Adj már csendességet” című műve Balassi Bálint versét megzenésítve a 16. századi magyar reformáció idejébe kalauzol el bennünket. A kompozíció bensőségességét a Keresztelő Jánostól származó, később úrvacsorai könyörgéssé vált mondat – Istennek Báránya, ki bűnünket elveszed, irgalmazz nékünk – mélyíti el.
Gárdonyi Zsolt magyarországi bemutatóként elhangzó műve a Kálvin János személyével szorosan összefüggő genfi psalterium 8. zsoltárát dolgozza fel orgonakíséretes vegyeskari kompozíciójában.
A koncert második felét orgona-improvizáció nyitja, majd a 20. századi magyar protestáns egyházzene kimagasló egyéniségének, Gárdonyi Zoltán két műve hangzik el. A tékozló fiú kisoratórium tömör, színes zenei nyelven fogalmazza meg a jól ismert krisztusi példázatot és annak tanulságait. Gárdonyi a német protestáns barokk egyházi zene legjobb hagyományaira építve teremtette meg a Szentírásra alapuló, magyar nyelvű oratórium és motetta műfaját. Ennek másik nagyszerű példája a 45. zsoltár szövegére készült Dicsérő ének, mely az ünnepi hangversenyt zárja.
Forrás: MüPa
|