Hírek : Megújul a győri Szent Imre templom orgonája |
Megújul a győri Szent Imre templom orgonája
2009.10.11. 21:46
A győri Szent Imre templom orgonáját a Fővárosi Kézműipari Vállalat készítette a 60-as években Szigeti Kilián tervei alapján. A 3 manuálos, 25 regiszteres, pedálos, elektropneumatikus kúpládás hangszer igen rossz állapotba került, mára már nagyon elavult technológiája miatt is igen sok meghibásodási lehetőséget hordoz. A sípanyagában található igen nagy mennyiségű horgany a szép hangzást is gátolja, valamint a nem megfelelő menzurálás nem illeszkedik a templom akusztikájához. Az orgona egyes részeinek külön felújítása értelmetlen volna, ezért a plébánia egy átfogó, az orgona szinte minden részletére kiterjedő felújítás mellett döntött.
A munkálatok előreláthatólag 6 évig tartanak. Lényeges változtatás az orgona elektropneumatikus trakturájának csúszkaládás mechanikus traktúrára való cserélése, ami a liturgikus célok kiszolgálása mellett igényes orgonaművek előadására és orgonakoncertek megrendezésére is alkalmassá teszi a hangszert, emellett megbízhatóbb a működése és alacsonyabb a karbantartási idő- és költségigénye. A tervek szerint kicserélésre kerülnek a játszóasztal és a szélládák valamint a horganysípok, az ónsípokat pedig felújítják és átmenzúrálják, valamint a diszpozíció is módosításra kerül, ami a három manuálos játszóasztal kétmanuálossá válását is indokolttá teszi. Az új játszóasztalba 64 soros Setzer-kombináció is épül.
A megfelelőbb hangzás érdekében az orgonaház is megújul.
A régi orgona
|
Az új ogona látványterve
|
2007 júliusában elkezdődött az orgona kiürítése és a sípok elszállítása, szeptemberben pedig az orgonaszekrényt is elbontották.
A gyakorlatilag vadonatúj hangszer Takács Péter orgonaépítő mester tervei alapján készül pannonhalmi műhelyében, Soós Gábor orgonaművész (a templom orgonistája) javaslatainak figyelembe vételével.
A régi orgona állapotáról, a régi és az új orgona diszpozíciójáról bővebben a templom honlapján olvashatnak, ahol folyamatosan figyelemmel is kísérhetik a felújítás folyamatát, Soós Gábor pontos szakmai, de laikusabb érdeklődők részére is értelmezhető és érdekes leírása, fényképei segítségével.
(A cikket és a fényképeket Soós Gábor orgonaművész hozzájárulásával közöltük.)
|